ORTODONTİ UZMANI DR. HÜSEYİN HÜSEYİN

Retansiyon Apareyler

Anasayfa / Hareketli Tedaviler > Retansiyon Apareyler

Retansiyon Apareyler

Retansiyon (Pekiştirme) dönemi braketlerin çıkartılıp ortodontik tedavinin bitirildiği anda başlar. Tedavinin bitirildiği andaki güzel bir şekilde dizilen dişlerin kalıcılığı için böyle bir döneme ihtiyaç vardır. Eğer teller sökülüp hiç bir şey yapılmazsa tedavi süresince gerilen dişeti lifleri dişleri tekrar eski kötü konumuna dönmek için zorlayacaktır. Böylece uzun dönem yoğun emek ve sabır gösterilerek yapılan ortodontik tedavi hayal kırıklığına dönüşecektir. Pekiştirme aşamasının süresi ortalama 12–24 ay arasındadır. Yalnız bazı özel durumlarda ömür boyu pekiştirme gerekebilir. Pekiştirme aşamasındaki yaşanabilecek sorunların tedavi sonuçlarını olumsuz etkileyeceği bilinmeli ve bu aşamadaki kurallara sıkıca uyulmalıdır. Pekiştirme aşamasında 2 seçenek söz konusudur:

1- Hareketli retansiyon:

Takıp çıkartılabilen apareylerden yararlanılır. Bu apareylerin gün içinde devamlı takılıp, yemek yerken çıkartılması gerekir. Önünde tutucu tel parçası olan Hawley apareyler ve şeffaf olan Essix apareyler olmak üzere 2 tip hareketli aparey mevcuttur. Apareyin günde 1 kere fırçalanması gerekmektedir.

2- Sabit retansiyon:

Sabit tellerden yararlanılır. Tedavi sonunda braketler çıkartıldıktan hemen sonra, alt ve üst çene ön dişlerinin arkasından tel yapıştırır. Bu telin en az 2 yıl süre kalması gerekse de 5 yıl boyunca durması optimum süre olarak kabul edilir. Hasta tarafından bir sorun olmadığında ve dişlerinin arkasına yapıştırılan telleriyle barışık olduğunda ömür boyu kalmasında da bir sakınca bulunmamaktadır. Bu sırada hastanın dikkat etmesi gereken iki önemli husus vardır. Birincisi eğer telinde bir kırılma olursa hemen kliniğimizle irtibata geçmesi diğeri de tel bölgelerinin temizliğinin düzgün olmasıdır.